Wszystko o zdrowiu

Szum w uszach – jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu?

Szum w uszach, przynajmniej raz w życiu dotknął większość osób. Zazwyczaj jest on przejściowy i pojawia się na przykład w odpowiedzi na hałas bądź na gwałtowną zmianę ciśnienia. Niestety, jeżeli szumy uszne trwają długo, mogą być objawem niepokojącym. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym, jakie mogą być ich najczęstsze przyczyny. Na szczęście, nie wszystkie z nich są poważne.

Nadciśnienie tętnicze i choroby tarczycy

Nadciśnienie to problem, z którym walczy naprawdę wiele osób. Podobnie jest rzecz jasna z chorobami tarczycy, takimi jak niedoczynność czy nadczynność. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cierpią na wymienione schorzenia. Tymczasem, szum w uszach może stanowić jeden z ich objawów. Jeżeli przyczynę szumów usznych stanowi nadciśnienie tętnicze, będzie można zauważyć, że:

  • szum w uszach pojawia się często wieczorem
  • szum można zaobserwować po wysiłku fizycznym
  • szumom usznym towarzyszy pulsowanie

Jeżeli zaś za szum odpowiadają kłopoty z tarczycą, najprawdopodobniej będzie można dostrzec także chudnięcie lub przybieranie na wadze, jak również zaburzenia snu. Bez wykonania badań można jedynie przypuszczać, co stanowi przyczynę szumów w uszach.

Nerwica a szum w uszach

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szum w uszach może wynikać z zaburzeń o charakterze nerwicowym. Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe mogą faktycznie doświadczać szumów usznych bądź może im się wydawać, że ich doświadczają. Wrażenie odczuwania szumów usznych może powodować lęk przed poważną chorobą, taką jak na przykład złośliwy guz mózgu. Jeżeli podejrzewa się, że za szumami usznymi stoją problemy natury emocjonalnej, powinno się odwiedzić gabinet psychiatryczny. Oczywiście, wcześniej warto wykonać podstawowe badania, które wykluczą somatyczne przyczyny szumów.

Lekarz psychiatra po zebraniu wywiadu, będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Po jej postawieniu, będzie zaś mógł określić, czy jest konieczne leczenie, czy też nie. Jeżeli okaże się, że leczenie jest konieczne, należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania konkretnych preparatów. Istotne jest również to, aby podjąć psychoterapię. Wydaje się, że całkiem dobrym pomysłem będzie psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Tak naprawdę jednak, każdy powinien dobrać odpowiedni nurt dla siebie. Nie należy jednak oczekiwać tego, że efekty pojawią się natychmiast. Będzie można dostrzec je dopiero po paru tygodniach bądź miesiącach. Cierpliwość jest więc jak najbardziej wskazana. Psychoterapię można podjąć zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.