Blizny poparzeniowe oraz rozstępy to znamiona, których często nie da się zamaskować. Nierzadko są przyczyną braku pewności siebie, co może silnie wpływać na nasze życie. Do ich usuwania we współczesnej medycynie korzysta z lasera frakcyjnego, z pomocą którego można odnowić oraz wygładzić skórę.
Redukcja melasmy i pozostałe zabiegi laserem frakcyjnym
Laser frakcyjny stosuje się w medycynie estetycznej w bardzo dużym aspekcie, przykładowo do likwidowania dyschromii skórnych i blizn poparzeniowych, zamykania rozszerzonych porów bądź usunięcia zmarszczek w okolicach oczu. Terapii takim laserem można więc poddać wiele obszarów ciała: brzuch, twarz, szyję i dekolt, a nawet plecy. Należy jednakże podkreślić, iż występują przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserem frakcyjnym – nie wykonuje się ich u osób ze zdiagnozowanym rakiem skóry i u kobiet w ciąży. Nie można mieć również nierzeczywistych oczekiwań odnośnie terapii laserem frakcyjnym – nie wszystkie rozstępy i blizny uda się całkowicie usunąć, podobnie jest z wygładzaniem zmarszczek. Pacjent musi być też świadomy, że o ile likwidacja blizn oraz rozstępów laserem frakcyjnym przynosi trwałe skutki, o tyle lifting laserowy na pewien czas odmładza skórę, jednak procesu starzenia się nie potrafi zatrzymać.
Jak wiele zabiegów laserem frakcyjnym jest potrzebne?
Podczas zabiegu promień lasera frakcyjnego tworzy tysiące mikroskopijnych nakłuć, w konsekwencji czego dochodzi do procesu ablacji, inaczej odparowania wody z tkanki skórnej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, niemniej jednak w jego trakcie pacjent może wciąż czuć szczypanie skóry. Działanie lasera stymuluje wytwarzanie kolagenu w tkance skórnej, co następnie ją ujędrnia, odmładza oraz wyrównuje. Efekty daje się zobaczyć już po pierwszym zabiegu, choć zwykle do wyraźnej likwidacji zmarszczek i rozstępów nieodzowne jest powtórzenie terapii jeszcze 2-4 razy w kilkutygodniowych przerwach niezbędnych do regeneracji skóry, bowiem okres odbudowy tkanki po zabiegu laserem trwa 8-14 dni. W czasie po zabiegu trzeba we właściwy sposób dbać o skórę, a o wszystkich wytycznych poinstruuje pacjenta lekarz prowadzący.