urolog kraków prywatnie
Wszystko o zdrowiu

Jakie objawy są wskazaniem do wizyty u urologa?

Konsultacja z urologiem powoduje u znacznej grupy pacjentów skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co sprawia, iż osoby, które odnotowały u siebie pewne przejawy choroby, w wielu przypadkach zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na wizytę u urologa. Niestety może to skutkować daleko idącymi następstwami dla układu moczowego.

Jakie symptomy są przesłanką do badania przez urologa?

Urologia zajmuje się identyfikacją i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne między innymi za wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję hormonów. Na choroby układu moczowego może wskazywać sporo różnych symptomów, które nagminnie są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, że same ustąpią. Na jakie zatem objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym zapisaniem się na konsultację z urologiem? Są to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego spienienie, ciemne zabarwienie czy pojawienie się w nim ropy albo krwi, ale również ból bądź pieczenie przy oddawaniu moczu, przerywany strumień, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego zbyt małej objętości. Niektóre objawy mogą być także mniej ewidentne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, obrzęk stóp oraz nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, w związku z tym panowie powinni zgłosić się do niego jeżeli mają problemy z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem wzwodu czy gdy zauważą jakiekolwiek zmiany na jądrach albo prąciu. Warto także zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do poradni lekarza urologii?

Pacjenci na ogół przychodzą do poradni urologa w celu otrzymania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej rozpoznanie nowotworu tego organu), jak również leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek czy też stulejki. Urolodzy każdego dnia wykonują także sporo złożonych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), plastyka miedniczek nerkowych i przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego.

Nasze dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]