Wszystko o zdrowiu

Jak walczyć z bólem pleców?

Więcej o bólu krzyża

Powracający ból pleców w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub między łopatkami stopniowo zaczyna być normalnością dla dużego procenta populacji. Dziś jest to dolegliwość, której doświadczają nie tylko osoby starsze. Znikoma aktywność fizyczna powiązana z pracą w pozycji siedzącej powoduje, że bólu tego typu doświadczają coraz to młodsi ludzie.

Ból pleców to nie tylko rezultat urazów

Ból pleców może mieć kilka źródeł. Jego odczuwanie przykładowo na odcinku klatki piersiowej nieraz powiązane jest z układem nerwowym, szczególnie jeśli ból ten promieniuje w stronę ramion i barku. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym może także dawać pierwsze sygnały o powstawaniu zmian reumatycznych bądź chorób narządów wewnętrznych, dlatego jego leczenie rozpoczyna się m.in. od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból na wysokości łopatek, jak również ból w odcinku lędźwiowym często jest wynikiem przeciążenia struktury kręgosłupa (ścięgien, mięśni albo więzadeł przykręgosłupowych), spowodowanego przykładowo podnoszeniem wielokilogramowych przedmiotów lub wadliwą postawą. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, ponieważ znika po wypoczynku, jednakże może on być objawem rozwoju dyskopatii (przepukliny dysku). Oczywiście ból pleców bywa też efektem przeróżnych stanów zapalnych lub obrażeń nieraz tak drobnych, iż wracamy do nich myślą dopiero w trakcie wizyty w gabinecie ortopedy.

Jak przeciwdziałać bólowi pleców?

Bólu pleców nie można ignorować i trzeba od razu umówić się na wizytę u lekarza. Zidentyfikuje on orientacyjnie rodzaj i przyczynę bólu, a następnie wystawi skierowanie do odpowiedniego lekarza specjalisty, który ustali skuteczną formę terapii. Nie warto jednak czekać, aż pojawi się ból krzyża. Nawet jeżeli z kręgosłupem nie mieliśmy do tej pory problemów. W tym celu doktorzy rekomendują regularną aktywność fizyczną, pamiętanie o dobrej postawie m.in. podczas pracy przy komputerze , a także dbanie o odpowiednią wagę. Napięte mięśnie pleców czy karku można też rozluźnić podczas masaży rehabilitacyjnych bądź za sprawą aparatów do wibroterapii oscylacyjnej. Taki masaż drganiami wzmacnia mięśnie, co osłabia ból przeciążeniowy, a także pobudza cyrkulację limfy i krwi.

Nasze dane kontaktowe:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz

Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail: [email protected]