Wszystko o zdrowiu

Jak uchronić się przed przeziębieniem? Praktyczne domowe sposoby

Jesienne wahania temperatur sprzyjają osłabieniu organizmu. Na ogół męczy nas nieżyt nosa, podrażnione gardło oraz kaszel. Aby się im nie dać tak łatwo, zastosować się do kilku rad, które pozwalają oddalić widmo choroby. Przedstawiamy niektóre z nich.

Rozgrzewająca kąpiel oraz herbata z cytryną

Choroby atakują nasz organizm z reguły wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o 2-3 stopnie. Dlatego powinniśmy rozgrzać się za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy albo cytryny, które mają w sobie duże ilości witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest także odrobina cynamonu oraz bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru. Żeby poprawić smak napoju warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. pichtowego, szałwiowego czy eukaliptusowego, co dodatkowo wpłynie zbawiennie na oczyszczenie nosa.

Tradycyjne syropy zwalczające przeziębienie

Źródłem licznych witamin są też czosnek i cebula. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu. Syrop cebulowy jest jedynym z budżetowych i najpopularniejszych metod walki z chorobami. Jak go zrobić? Do plasterków cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba pić w odstępach po kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna, mająca działanie bakteriobójcze. W tym celu trzeba zetrzeć kilka ząbków czosnku, polać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną mieszankę też należy spożywać kilka razy dziennie.

Masło, mleko oraz miód na ból gardła

Kiedy nasila się uczucie drapania w gardle, wypada wypróbować kompozycję miodu, masła i mleka. Doskonale nadje się ona do nawilżania gardła. W przypadku tego napoju należy pamiętać, aby mleko nie było zbyt gorące, bowiem osłabi to korzystne oddziaływanie masła i miodu. Dla złagodzenia podrażnień gardła zaleca się również płukanie gardła roztworem wody z solą czy picie szałwii w postaci herbaty.

Czemu trzeba reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?

Mimo, że zwykłe przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może rozwinąć się nawet w zapalenie płuc. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Miejmy jednak na uwadze, że jeśli objawy nie mijają to należy skorzystać z pomocy internisty.