Wszystko o zdrowiu

Endodoncja mikroskopowa – nowoczesne metody

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, wykorzystując odpowiednie sprzęty i – co najważniejsze – skuteczne środki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się niezbędne za każdym razem, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz może dostać się do najgłębiej położonych tkanek zęba. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, nierzadko naprawdę złożonych technologicznie sprzętów. Których?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze wykorzystują także odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.

Leczenie kanałowe a fundusz zdrowia

Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, iż nie we wszystkich przypadkach jest ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest natomiast w pełni płatne. Jeśli będzie ono niezbędne, dobrze udać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.