Usługi Wszystko o zdrowiu

Chirurgia stomatologiczna – na szczególne przypadki stomatologiczne

Nie wszystkie choroby dziąseł i zębów mogą być wyleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieefektywne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to współczesna medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (przykładowo całych korzeni lub wierzchołków korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych albo postępującej próchnicy. Chirurg stomatolog zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji różnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu kojarzyły się z odczuwaniem bólu przez pacjenta. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące niemiłe odczucia. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.