Usługi

Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj w to miejsce, żeby zamówić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów zgodnie z prawem muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat kilka zdań. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co 5 lat. Ta reguła nie dotyczy jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie szybkości czy widzenie w ciemności.

Jak podnieść szansę w czasie badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można na szczęście nieco podnieść. W jaki sposób? W internecie znajdziemy różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]