Usługi

Jakie umiejętności weryfikują badania psychotechniczne kierowców

Poznaj więcej szczegółów o badaniach psychologicznych Bielsko Biała

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Testom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 roku życia są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i aparaturowa

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. W pierwszej kolejności osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie kontrolowana jest umiejętność koncentracji, podzielność uwagi, dokładność działania, a także cechy charakteru czy poziom lęku. Osoby badane muszą między innymi ustosunkować się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Następnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie przestrzenne, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Do testów wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]