Uroda i kosmetyki

Depilacja laserem – sposób na walkę z niechcianym owłosieniem

Depilacja laserem to cieszący się niesłychaną popularnością zabieg z zakresu kosmetyki, wykonywany właściwie w każdym centrum medycyny estetycznej. Jest doskonałą alternatywą dla likwidowania niechcianego owłosienia samodzielnie, toteż chętnie korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co warto wiedzieć o depilacji laserem?

Jak działa depilacja laserowa?

Z wykorzystaniem lasera można bezpiecznie usunąć niepożądane owłosienie z dowolnej partii ciała (pach, okolic bikini, twarzy), a – co najważniejsze – efekty depilacji utrzymują się bardzo długo. Współczesne lasery do depilacji korzystają z trzech wiązek światła o innych długościach fal, w wyniku czego penetrują tkankę skóry na kilku głębokościach, a przy tym są bezpieczne zarówno dla osób o jasnej, jak i ciemnej karnacji. W jaki sposób pracuje laser? Eliminowanie włosów odbywa się przez rozgrzanie skóry właściwej do temperatury, która uszkadza komórki macierzyste otaczające mieszki włosowe. Na skutek zabiegu nie odrastają one ponownie. Zależnie od wielkości obszaru skóry poddawanej epilacji, zabieg ten trwa od kilku do kilkunastu minut. Jeszcze nie tak dawno temu z uwagi na zastosowanie lasera, osoby poddające się depilacji częstokroć czuły lekki ból, jednak technologie stosowane we współczesnych urządzeniach do depilacji powodują, iż likwidacja włosów laserem staje się obecnie praktycznie bezbolesna. Po depilacji na skórze może wystąpić obrzęk, ale zwykle ustępuje on w przeciągu najbliższych dni.

Czy jeden zabieg depilacji laserem jest wystarczający?

Żeby depilacja laserem przyniosła satysfakcjonujące rezultaty z reguły niezbędne jest wykonanie sekwencji od 6 do nawet 8 zabiegów odbywających się systematycznie co ok. 8 tygodni. Jest to podyktowane etapami wzrostu włosków, które mogą być w w uśpieniu, fazie przejściowej bądź wzrostu, a lasera może skutecznie unicestwić włos wyłącznie w tej ostatniej fazie. Skuteczność zabiegu jest powiązana też z takimi czynnikami jak poziom melaniny w skórze oraz grubość, gęstość i kolor włosów. Należy podkreślić, że nie każdy może poddać się depilacji laserowej. Zabieg ten jest niewskazany dla osób ze świeżą opalenizną, cierpiących na przewlekłe choroby skóry czy też w trakcie zwalczania jej infekcji oraz kobiet karmiących piersią i w ciąży. Przeciwwskazaniem będzie też posiadanie tatuażu w miejscu planowanej depilacji.