łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe
Robienie zakupów Tematyka motoryzacyjna

Typy łańcuchów zimowych

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w autach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi. Różne są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 km/h, buksowania kół i jazdy po odśnieżonych drogach. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich użytkowania.

Nasze dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]