Robienie zakupów Rozrywka

Najlepsze książki dla nastolatków mówią o ich doświadczeniach – o literaturze młodzieżowej

Kup literaturę młodzieżową.

Dzieci urodzone w XXI wieku mają coraz rzadziej styczność z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybiera najczęściej szybką rozrywkę na komputerze, w telefonie czy w telewizorze, a po książkę zazwyczaj sięga dopiero wtedy, gdy jest to zadana lektura szkolna. I też z powodu obowiązku poznawania tekstów literackich sprzed kilku stuleci dla licznych licealistów czytanie dla przyjemności stało się niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do typowych doświadczeń nastolatków

Licealiści nie muszą być skazani wyłącznie na czytanie lektur szkolnych. Na rynku jest mnóstwo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich pisarzy, którzy poruszają zagadnienia i opisują historie ciekawe dla młodej generacji odbiorców. Ta odmiana literatury zyskała własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści kreowane dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Publikacje dla młodzieży czerpią z licznych gatunków literackich: są tu m.in thrillery, fantastyka naukowa czy obyczajówki. Jednakże wspólnym mianownikiem tych publikacji jest odwołanie się bezpośrednio do typowych doświadczeń młodzieży. Publikacje te piszą więc o stosunkach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, pierwszej miłości, nawiązywaniu i utracie przyjaźni oraz znajdowaniu swojego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury dla młodzieży pomaga młodzieży poczuć, iż inni też doświadczają podobnych problemów w okresie dorastania.

Czemu warto namawiać młodzież do poznawania literatury dla nastolatków?

Warto podsuwać nastolatkom inspirujące je powieści, gdyż rozwinięcie w nich chęci czytania dla rozrywki po czasie daje multum korzyści. Nastolatek, który regularnie sięga po książki posiada szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z gramatyką oraz ortografią, co dostrzegalnie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Jednak czytanie o dylematach innych ludzi w porównywalnym wieku to też metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz lepsze poznanie siebie i prywatnych potrzeb. Co istotne, opiekunowie pod żadnym pozorem nie powinni wyśmiewać zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem dziecko chętniej czyta historie o kosmitach bądź zombie nie komentujcie, że to niedorzeczne i dajcie mu je eksplorować!

Nasze dane kontaktowe:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa