Biżuteria Robienie zakupów

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Dowiedz się więcej o obrączkach ślubnych Kraków na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców na zawsze, a symbolem ich wierności, oddania i miłości są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie rozróżniano pierścieni zaręczynowych od obrączek, zatem mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, dzięki czemu obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem obrzędu ślubu. Niewielu wie jednak, iż panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. I chociaż wcześniej miały miejsce przypadki, że wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak wybywali na wojenne wyprawy, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednak w innych państwach, jak przykładowo w USA, w Iranie, we Francji albo w Egipcie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj mówi, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, ponieważ jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się delikatniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci sporządzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz), które reprezentowały moc uczucia. Dziś do ich sporządzenia używa się głównie platyny i złota, które są oznaką zaufania do partnera. Naturalnie, zdobi się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są proste, uniwersalne pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (np. białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą również nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]