Rachunkowość, finanse

Złote monety kolekcjonerskie a złoto bulionowe – różnice

Zobacz, gdzie kupić monety inwestycyjne, wejdź na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w każdym zakątku globu

Złote monety kojarzymy najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Przede wszystkim monety bulionowe są emitowane celem inwestowania w nie kapitału, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest ograniczony, a raczej determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych lub w związku z ważnymi wydarzeniami, stąd ich design niezmiernie z rzadka podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie jedynie datą bicia. Wypada zaznaczyć, iż część monet bulionowych, mimo uważania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału podanego w walucie, a ich rzeczywistą wartość wyznacza czystość oraz waga użytego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna sprzedaż jest prostsza aniżeli miejscowych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – niekiedy zawierają dodatek miedzi

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 oz, jednak emitenci biją dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle ze złota najwyższej próby, czyli .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle albo południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to głównie na celu podniesienie twardości monety, a przez to zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W ofercie krajowych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione powyżej Krugerrandy, brytyjską Britannię czy chińską Pandę.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]