Rachunkowość, finanse

Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

Kliknij w to miejsce jeśli zastanawiasz się jak działa mass collect.

Mass collect jest usługą, która pozwala na błyskawiczną weryfikację przelewów. Prezentujemy pokrótce, jak działa mass collect i w jaki sposób ułatwia organizację małym oraz dużym firmom.

Mass collect – korzyści z przypisania kontrahentom niepowtarzalnych numerów rachunków

Funkcja mass collect jest w zasadzie niezwykle prosta. Polega na przypisaniu wszystkim kontrahentom własnego numeru rachunku, który jest tym samym ich identyfikatorem. Takie działanie jest użyteczne wszędzie tam, gdzie każdego miesiąca obsługiwana jest duża grupa kontrahentów, czyli przykładowo w firmach telekomunikacyjnych, w szkołach prywatnych, a także wszystkich branżach, gdzie wprowadzony jest system abonencki (między innymi w siłowniach). Należności przesyłane w systemie mass collect trafiają na jeden firmowy rachunek bankowy, jednak wcześniejsze przydzielenie kontrahentom niepowtarzalnych numerów rachunków umożliwia ich sprawniejsze zdefiniowanie, niezależnie o tego, jaką metodę wybrali oni do wykonania przelewu (tradycyjny przelew, przelew pocztowy albo przelew z karty). Zastosowanie mass collect przekłada się też na mniej czasochłonne księgowanie wpłat niż podczas księgowania przez pracownika, a jednocześnie na wyeliminowanie ewentualnych błędów, jakie mogą mieć miejsce w trakcie tego procesu.

Bieżące monitorowanie spływu opłat – plusy usługi mass collect

Chociaż mass collect nie jest obecnie oferowane we wszystkich bankach (posiadają ją m.in. ING Bank Śląski i PM Bank) wypada zastanowić się nad jego wdrożeniem w przedsiębiorstwie, nawet takim, które miesięcznie obsługuje około stu dokumentów księgowych. Wdrożenie mass collect niesie ze sobą bowiem kilka korzyści, jak np. oszczędność czasu pracowników działu księgowości, możliwość połączenia z systemem finansowo–księgowym (a co za tym idzie monitorowanie na bieżąco wpływających opłat) czy integracja z oprogramowaniem Finance Automation. Taką autorską aplikacją dedykowaną do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na połączenie z usługą mass collect banku, ale posiada też funkcję przesyłania powiadomień o zbliżających się płatnościach oraz windykacji, co po kilku miesiącach skutecznie zwiększa terminowość u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]