Porady i tutoriale Rachunkowość, finanse

Krajowy System e-Faktur – tu wystawisz i odbierzesz fakturę ustrukturyzowaną

Na flobo.io odnajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć o fakturze ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z błędnym odczytywaniem pól faktur

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę danych zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie właściwie niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego rodzaju jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury mają jednakowy format prowadzi do tego, że obojętnie których aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, informacje zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą odczytane w ten sam sposób. Jest to znacząca zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które do tej pory często mają do czynienia z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu danych z faktury przez księgowego, jak również niepoprawnego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy od stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm przede wszystkim nie muszą wysyłać pliku JPK_FA, szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów zdobywa instrument, który pozwala na silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku VAT, akcyzowego i dochodowego. Co istotne, konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z zewnętrznej aplikacji księgowej, lecz trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]