Rachunkowość, finanse

Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Szczegółowe informacje na temat systemu bankowego SWIFT. Przekonaj się!

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Jednak system SWIFT istnieje już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów efektywnego działania światowego rynku finansów.

Jak działa system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego typu. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: Express Elixir, SORBNET czy SEPA.Na całym świecie wykorzystywane są również różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego kraju.

Jak zatem wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie państwa świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy i sporo innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi otrzymać unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr oraz liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeżeli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]