Rachunkowość, finanse

Czy opłaca się inwestować w złoto w sztabkach?

Więcej o sztabie złota.

Przetrzymywanie środków pieniężnych na lokacie bądź po prostu gromadzenie ich na koncie bankowym nie jest teraz tak dochodowe jak jeszcze kilkanaście lat temu. Niskie oprocentowanie oferowane przez banki, ale również i ogólna świadomość, że nie inwestowane środki nie zarabiają spowodowały, iż poszukujemy strategii, które pozwolą naszym pieniądzom przynosić z czasem dodatkowy dochód. Obok nabywania udziałów funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych i akcji, coraz większym popytem cieszą się metale inwestycyjne, a zwłaszcza – sztabki złota.

Czy złote sztabki to pewna lokata?

Z góry wypada dobitnie zaznaczyć, iż lokata pieniędzy w złote sztabki to wieloletnia inwestycja. Złoto przeważnie opiera się słabszym i silniejszym wahaniom obserwowanym w gospodarce, a wręcz destabilizacja gospodarcza i polityczna często podbija jego wartość. Rzecz jasna można spostrzec wahania w jego ceny, jednakże badając jej historyczny wykres bez trudu daje się dostrzec, iż z biegiem czasu ona wzrasta. Co jest tego powodem? Od setek lat ilość tego kruszcu w aktywnym obiegu utrzymuje się praktycznie bez zmian. Kiedyś służył on jako uniwersalny środek płatniczy, dzisiaj jest wykorzystywany w elektronice,medycynie oraz przemyśle chemicznym, a także – wciąż na ogromną skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, że pozyskiwanie złota wciąż trwa i w teorii powinno go przybywać, odzyskiwanie tego metalu zastosowanego przykładowo przy produkcji sprzętu elektronicznego (jak kable USB albo telefony komórkowe) jest w wielu przypadkach nieopłacalny, w związku z tym zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i prognozuje się, iż przez następne lata ta tendencja raczej nie ulegnie zmianie.

Pojedyncze sztabki złota i combibar – co wybrać?

Czytając o lokacie środków w sztabki złota gros inwestorów natychmiast pomyśli, że to nie dla nich, z uwagi na znaczny koszt. Jednak złote sztabki są odlewane w licznych wagach, toteż praktycznie każdy może pozwolić sobie na inwestycję jakiegoś wycinka oszczędności w ten metal. Złoto można kupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g bądź 10 g. Takie drobne sztabki są też dobrym pomysłem na upominek. Poważni inwestorzy, mający większy kapitał często zamawiają się na większe sztabki złota o wadze 20 g, 500 g, a także 1 kg. Warto jednakże mieć świadomość dwóch faktów. Po pierwsze, nie da się rozłupać kupionej sztabki przy przyszłej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w cięższą sztabkę kupujemy złoto po wyraźnie niższej cenie. Dlatego wskazane jest kupować złoto w sztabkach o przeróżnej wadze bądź zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są z góry rozparcelowane na drobne sztabki o wadze 1 g.

Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]