Rachunkowość, finanse

Ciekawostki o franku szwajcarskim i gdzie szukać dane o jego kursie?

Kurs franka - poszerz swoje wiadomości!

O franku Polacy nie wiedzą za wiele, praktycznie tylko to, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło w przeszłości kredyty, które dziś trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uznawany za jeden z najpiękniejszych banknotów na świecie

Jak wiadomo, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, lecz jest to również środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak japoński jen, dolar i euro, frank szwajcarski jest zaliczany do głównych walut współczesnego świata. Lecz nie był to pierwotny pieniądz, który funkcjonował w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w XIX w. i zastąpił kilka lokalne waluty, które dotychczas były emitowane w poszczególnych kantonach. Przez blisko dwa stulecia swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niesłychanej stabilności, stawiając opór m.in. destabilizacji w okresach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut na świecie. Ósma seria banknotów drukowana od połowy 90-tych wyróżnia się bajecznymi barwami i niecodzienną pionową orientacją grafiki. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (na przykład Alberto Giacomettiego, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Le Corbusiera), a nie jak na ogół bywa – twarze polityków, wojskowych czy monarchów. Z kolei motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są kula ziemska, nauka i natura.

Jak sprawdzić aktualny kurs franka?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się ogromnym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego notowania monitorują również uważnie osoby z niespłaconymi zobowiązaniami w tej walucie. Aby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, warto wchodzić na stronę kantoru online, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w odstępach kilkusekundowych. Tu można również przejrzeć fluktuacje ceny waluty w dowolnie wybranym roku. Jest to funkcja potrzebna frankowiczom czuwającym na odpowiedni moment, aby wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej części pożyczki swoje dalsze kroki.