Leasing niewątpliwie jest jednym z najchętniej wybieranych przez firmy narzędzi finansowych. Nie może to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne zalety powodują, że leasing bywa doskonałym rozwiązaniem umożliwiającym minimalizację kosztów wiążących się z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim z uwagi na to, iż w Polsce ratę leasingową uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, iż leasing okazuje się tak korzystny wpływa także to, iż pozwala on na uzyskanie niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich kupowania. Na czym konkretnie jednak polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać decydując się na tę metodę finansowania?
Na czym polega leasing?
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, w którym znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing oznacza wypożyczenie przez leasingodawcę danego aktywu leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle są samochody, które budują flotę firmy, maszyny potrzebne do prowadzenia firmy czy też sprzęt do biura. Po wygaśnięciu leasingu wypożyczone przedmioty powinny zostać zwrócone do leasingodawcy, a ten najczęściej zbywa je w niskiej cenie.
Doradca wskaże najlepszy leasing
W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, że trudno wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne w tym celu są odpowiednie kwalifikacje. A że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, wybierając leasing, dobrze zrobimy zasięgając porady specjalisty. Przed wyborem leasingu dobrze zatem udać się do doradcy finansowego, który pomoże znaleźć ofertę odpowiednią dla naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing rzeczywiście okaże się najkorzystniejszym wyjściem.