dźwigar, dźwigary
Branża budowlana

Wznoszenie budynków – zastosowanie dźwigarów

Szalunki to struktury niezastąpione na większości budów. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie odpowiedniego kształtu ścian wylewanych z betonu, a także przygotowanie w nich przelotów na drzwi i okna. Szalunki okazują się też niezbędne przy budowie stropów – w takim przypadku ich kluczowym elementem są dźwigary. Bez ich użycia budowa obiektu wielopiętrowego byłaby niemożliwa. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i może zestalić. Z jakich materiałów wytwarza się dźwigary? Jak można je zdobyć?

Z z jakich surowców wytwarzane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na spore obciążenia, które osiągają kilkadziesiąt ton. Z tej przyczyny jego fundamentalną cechą jest wytrzymałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa czynniki – jakość produkcji i typ wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być dokładnie wyselekcjonowane i przetestowane pod kątem odporności na znaczne obciążenia. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, sosna, topola i buk. Niezmiernie istotne jest też stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które uchroni je przed szkodliwym wpływem wilgoci, spoiw i pozostałych ciekłych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – można je wynająć

Podmioty, które na co dzień zajmują się wznoszeniem piętrowych obiektów mają swoje dźwigary. Ich kupno i magazynowanie generuje jednak pewne koszty. Z kolei przedsiębiorstwa, które sporadycznie przyjmują zlecenia tego typu, mogą uniknąć wspomnianych problemów. Dobrym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, a także pozostałych części konstrukcji szalunkowych.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]