Branża budowlana

Szalunki – bez nich wiele nie zbudujesz

Szalunki Kraków kupisz na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle używa się ich podczas wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, aby nadać im należyty kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się także w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie prześwitów na bramy, okna i drzwi. W tym artykule objaśniamy, z czego wykonane są dzisiejsze szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wytworzone są szalunki?

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami lub desek drewnianych, która po rozmontowaniu może zostać użyta ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu inwestorów oraz wykonawców wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki wykonuje się z metalu, drewna lub sklejki, a także łączyć w sobie dwa a nawet trzy surowce. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają belki, głowice ze stali lub aluminium, łączniki i narożniki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które świadczą odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieopłacalny . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]