Branża budowlana Usługi

Chroń budynek przed wilgocią – o hydroizolacji fundamentów

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych faz budowy solidnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje osłabienia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni za czasem odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ich rezydentów.

Komu powierzyć realizację zabezpieczenia fundamentów?

Planując budowę obiektu, warto zostawić opracowanie najlepszego sposobu hydroizolacji zawodowcom, którzy mają wieloletnie doświadczenie nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale też w odtwarzaniu hydroizolacji w tych już istniejących. Wiedzą oni, jakich błędów wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się najlepiej w danej sytuacji. Wszak zastosowanie należytych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy zamierzane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych czy też osadzenie budynku na płycie fundamentowej. Istotna jest również drobiazgowa analiza warunków wodnych na terenie, na którym zamierzana jest budowa. Za jej pomocą można określić czy potrzebna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się w pobliżu fundamentów) czy też przeciwwodna (tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo podtopień lub podłoże jest na tyle spoiste, iż po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby izolacji fundamentów

Zależnie od typu fundamentów, do ich zabezpieczenia przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której na ogół stawia się budynki tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można izolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów też powinno się powierzyć profesjonalistom, gdyż nagminnym błędem mniej doświadczonych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (m.in. tych dotyczących warunków i procedur aplikacji materiałów izolacyjnych) czy też wykorzystanie ich tanich zamienników, nie mających analogicznych parametrów wodochronnych. Nienależyte ukończenie prac czy zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią może powodować, że będzie ona nieefektywna.