Automatyka przemysłowa

Czym powinien charakteryzować się węzeł optyczny?

Jeśli potrzebujesz węzła optycznego, powinieneś odwiedzić tę stronę.

Współczesne instalacji komputerowe prawie zawsze wykonuje się z zastosowaniem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – płynności przekazu informacji oraz nieznacznych zniekształceń. Jak wiadomo, sieci tego rodzaju nie byłyby w stanie działać bez odpowiednich elementów pozwalających na transmisję informacji oraz późniejsze dekodowanie. By wykonać taką instalację potrzebne są takie części jak multiswitche czy nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na tradycyjny i tym samym zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety musi mieć dobry węzeł optyczny?

Budowa węzła optycznego

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, aby emitować impuls elektryczny. Należy przy tym nadmienić, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego GHz. Dla poprawnego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą oraz innymi czynnikami – zazwyczaj wykonana ze stali.

Węzeł optyczny – który będzie najlepszy?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest właściwy, decydują określone parametry. Najważniejsze są częstotliwości pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależy wszak liczba ostatecznych odbiorców, do których doprowadzi dane. Oprócz tego należy sprawdzić zużycie energii – w ogromnym stopniu rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć trudności przy naprawach instalacji, warto również zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]