Automatyka przemysłowa

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Jeśli potrzebujesz motoreduktora ślimakowego, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia napędu elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej wykorzystać elektryczne silniki w roli napędu w licznych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, w związku z tym zawsze zauważalna jest niewielka dysproporcja między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą również inne elementy jak hamulce albo sprzęgła. Największym atutem motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane zestawy, które da się bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, żeby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na żmudne pomiary i testy różnych zestawów elementów. Zależnie od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do dużych, średnich albo niewielkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich możliwych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), wyróżnia się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak chyba takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, produkcja żywności lub spedycja, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak m.in atrakcje w parku rozrywki, mieszadła, linie bagażowe na lotniskach albo dachy ruchome. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że ilość możliwych kombinacji, jakie teraz oferują czołowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w tysiącach, lecz wręcz w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]